PROGRAM ZA STJECANJE KOMPETENCIJA U AKTIVNOSTIMA SVAKODNEVNOG ŽIVOTA I RADA
Program za stjecanje kompetencija u aktivnostima svakodnevnog života i rada je poseban program koji se provodi uz individualizirane postupke kao obvezno osnovno obrazovanje, najdulje do 21. godine života. Rad je organiziran u programskim skupinama, ovisno o kronološkoj dobi učenika, a u svakom razrednom odjelu može biti od tri do pet učenika.
Namijenjen je učenicima koji s obzirom na funkcionalne sposobnosti nisu u mogućnosti nastaviti srednjoškolsko obrazovanje za stjecanje zanimanja. Program u potpunosti uvažava specifičnosti utvrđenih teškoća svakog pojedinog učenika,uvažava načela kontinuiteta stručne pomoći i usmjerenosti na sve čimbenike u odgojno-obrazovnom i (re)habilitacijskom procesu i koordinirano angažira sve stručne potencijale.
Dodatni odgojno-obrazovni i rehabilitacijski programi su dio posebnog programaza stjecanje kompetencija u aktivnostima svakodnevnog života i rada, a uključuju:
- program produženoga stručnog postupka (rehabilitacijski sadržaji,učenje i organizacija slobodnog vremena)
- rehabilitacijske programe: fizikalna terapija, radna terapija, logopedskarehabilitacija, senzorna integracija i nadomjesna komunikacija
- izvannastavne aktivnosti po vlastitom izboru ( zbor, boćanje…)
- koordinirano angažira sve stručne potencijale.
PEDAGOŠKO-DIDAKTIČKA PRILAGODBA PODRAZUMIJEVA:
- prilagođenu informatičku opremu
- specifična didaktička sredstva i pomagala
- materijale prilagođene posebnim odgojno-obrazovnim potrebama učenika (u jeziku, pismu i mediju)
- elektroakustičku opremu
- prilagođene oblike komuniciranja (komunikatori)
SADRŽAJ ODGOJNO - OBRAZOVNIH PREDMETA
KOMUNIKACIJA– sadržaji, teme i aktivnosti usmjereni su prema kvalitetnijem govorno – jezičnom izražavanju, razumijevanju sadržaja, poticanju međusobnog spontanog komuniciranja, pismenom izražavanju i radu na računalu.
Učenici kod kojih je oralna glasovna produkcija vrlo otežana ili uopće nije moguća uključeni su u nadomjesnu komunikaciju koju provodi stručno osposobljena logopedinja u suvremeno opremljenom kabinetu.
SOCIJALIZACIJA – usvajanje i njegovanje socijalno prihvatljivih oblika ponašanja u različitim socijalnim situacijama u školi i izvan nje te aktivno sudjelovanje u svim kulturnim zbivanjima Centra Dubrava uključujući i INKAZ (kazališne susrete mladih s invaliditetom).
BRIGA O SEBI – poticanje samostalnosti u svim aktivnostima samozbrinjavanja i razvijanje svijesti o važnosti obavljanja osobne higijene i zaštitu od elementarnih opasnosti iz neposredne okoline.
UPOZNAVANJE ŠKOLE I RADNE OKOLINE – stjecanje elementarnih pojmova, znanja i iskustva u užoj i široj sredini te osamostaljivanje za život u društvenoj zajednici( uočavanje i razumijevanje zbivanja u prirodi, povezanosti zbivanja u prirodi s aktivnostima ljudi i životinja,vremensko i prostorno orijentiranje itd.).
TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA - važno područje koje omogućuje razvoj osnovnih psihosomatskih sposobnosti, pogotovo razvoj koordinacije, preciznosti, ravnoteže, brzine, gibljivosti u skladu s individualnim mogućnostima učenika. U okviru TZK-anaši učenici koriste i bazen u Centru u kojem se izvodi obuka neplivača te usavršavaju tehnike plivanja.
ORGANIZIRANO PROVOĐENJE SLOBODNOG VREMENA - GLAZBENI, LIKOVNI I RADNI ODGOJ omogućavaju razvoj glazbenih, likovnih i radnih sposobnosti i kreativnosti.
IZOBRAZBA U OBAVLJANJU POSLOVA - usmjerena je prema razvijanju radnih navika, vještina, sposobnosti, urednosti i kreativnosti, izradu ukrasnih i uporabnih predmeta od vune i tkanina te usvajanju osnovnih znanja iz područja zaštite na radu.
Trenutno ne postoji niti jedan album.