LOGOPEDSKA (RE)HABILITACIJA

Korisnici Centra, osim obrazovnim sadržajima prilagođenim individualnim potrebama i mogućnostima svakog učenika, obuhvaćeni su i kompleksnim rehabilitacijskim postupcima, a jedan od njih je i logopedska (re)habilitacija.

Oblik, način provođenja i trajanje logopedske seanse u potpunosti su podređeni potrebama korisnika.

Osim direktnog rada s korisnicima,velika važnost se pridaje i savjetodavnom radu s roditeljima, nastavnicima, odgajateljima, korisnicima i ostalima.

CILJ logopedske (re)habilitacije je rad na postizanju više, ili održavanju postignute, razine govorno – jezične komunikacije u svrhu što boljeg samoostvarenja korisnika.

STRUKTURA KORISNIKA

Strukturu korisnika logopedske (re)habilitacije čine učenici i korisnici Centra,a njezino provođenje se oslanja na školske i ostale eukacijsko rehabilitacijske i/ili medicinske tretmane u koje je svaki od učenika uključen.

Oni učenici kojima je logopedska (re)habilitacija potrebna u istu se i uključuju te se ona provodi kontinuirano kroz cijelo razdoblje školovanja korisnika i to u trajanju od najmanje dva puta tjedno po 30 minuta.

Oblik logopedske (re)habilitacije je individualni i grupni.

GOVORNO – JEZIČNE TEŠKOĆE S KOJIMA SE NAJČEŠĆE SUSREĆEMO

MOTORIČKE SMETNJE GOVORA

Najčešći oblici motoričkih smetnji govora su: dizartrije, oralne i verbalne apraksije, anartrije i dr.  Logopedska( re)habilitacija u ovom slučaju uključuje rad na održavanju postignute govorno – motoričke razine, vježbama relaksacije govornog aparata, najčešće u kombinaciji s kompleksnim tretmanom teškoća učenja.

AFAZIJE

Logopedska (re)habilitacija se formira ovisno o kliničkoj slici koja se kao posljedica afazija razvila.

POREMEĆAJI FLUENTNOSTI GOVORA

Poremećaji  se tretiraju odgovarajućim tehnikama  za poboljšanje tečnosti govora.

Nakon savladavanja kompenzatornih tehnika oblikovanja, iste se uvježbavaju u svakodnevnim situacijama, a krajnji je cilj automatizacija i poboljšanje tečnosti govora.

TEŠKOĆE UČENJA

Kod teškoća učenja radi se na sljedećim područjima:

-         rad na ublažavanju/kompenzaciji jezičnih teškoća

-         rad na ublažavanju/kompenzaciji teškoća čitanja

-         rad na ublažavanju/kompenzaciji teškoća pisanja

-         rad na ublažavanju/kompenzaciji teškoća pamćenja- poticanje što boljeg funkcioniranja radne memorije

-         rad na ublažavanju/kompenzaciji teškoća logičkog zaključivanja

-         rad na  ublažavanju/kompenzaciji teškoća izvlačenja i prepoznavanja bitnoga

-         rad na ublažavanju/kompenzaciji teškoća u vidu akalkulije i diskalkulije

-         rad na prilagodbi i/ili savjetovanju stručnog kadra o načinu prilagodbe školske građe  radi lakšeg savladavanja školskog gradiva

-         ostalo

Osim navedenih smetnji česte su i dodatne teškoće kao što je npr. oštećenje sluha gdje se onda, logično, kombinira i tretiranje istih smetnji .

METODE KOJE KORISTIMO

U radu se kombiniraju razne metode (re)habilitacije ovisno o individualnim potrebama svakog korisnika.

Naši korisnici imaju mogućnost ukoliko je to potrebno usvajati metode nadomjesne komunikacije.