NADOMJESNA KOMUNIKACIJA

Vođeni mišlju kako je komunikacija osnovno ljudsko pravo i potreba, među prvima smo u Hrvatskoj koji nude usluge usvajanja metoda nadomjesne komunikacije za one korisnike kod kojih je oralno glasovna produkcija vrlo otežana ili uopće nije moguća.

ŠTO JE NADOMJESNA KOMUNIKACIJA?

Prema ASHA-i (American Speech-Language-Hearing Association) nadomjesnu komunikaciju (NK) definiramo kao  različite metode koje nadopunjuju ili u potpunosti zamjenjuju oralno glasovni govor i pisanje kada su te vještine privremeno ili trajno nedostatne, a s ciljem zadovoljavanja komunikacijskih potreba osobe. Metode NK uključuju odabir  slikovnih, grafičkih ili zvučnih poruka ili znakova iz dostupnog fonda.

Prijenos poruka ostvaruje se uporabom navedenih pojedinačnih znakova ili njihovom kombinacijom.

NK može biti potpomognuta (korištenje komunikacijskih pomagala) ili nepotpomognuta (znakovni jezik, ekspresije lica, geste), a uključuje tehnički nezahtjevna komunikacijska pomagala i visoko sofisticirana elektronička pomagala. (ASHA, 2005.)

ŠTO SU POMAGALA NADOMJESNE KOMUNIKACIJE?

Pomagalo nadomjesne komunikacije je svaki uređaj, elektronički ili neelektronički, koji se koristi za odašiljanje ili primanje informacije.

Tu se ubrajaju : komunikacijske knjige, uređaji  za prijenos ili snimanje glasa, razni simboli- fotografije, linije, riječi, slova, komunikatori, računala.

Pomagala se dijele na pomagala koja nisu tehnički zahtjevna i na visoko sofisticirana elektronička pomagala.

TKO SVE MOŽE KORISTITI NADOMJESNU KOMUNIKACIJU?

Spektar potencijalnih korisnika metoda nadomjesne komunikacije je jako širok. Neki od korisnika su:

-          osobe s cerebralnom paralizom

-          osobe s intelektualnim teškoćama

-          osobe s poremećajima iz spektra autizma

-          osobe s razvojnom dispraksijom

-          osobe s afazijom (CVI +TBI)

-          osobe s Parkinsonovom bolesti

-          osobe s amniotrofičnom lateralnom sklerozom

-          osobe s multiplom sklerozom

-          osobe s locked in sindromom

-          osobe s demencijama